Nga dhjetë vendet më të varfëra të planetit, 9 prej tyre janë shtete afrikane. Përjashtim bën Afganistani, i cili radhitet në vendin e dhjetë dhe nuk bën pjesë në Afrikë, por në Azi.

1. Zambia- Hyperinflacioni  e ka sjellur Zambinë si vendin më të varfër në botë. Në 2007 qeveria kishte shtypur fatura 100 bilion dollarëshe që pastaj njerëzit kishin të holla të blinin vetëm disa vezë. Në Gusht 2008 qeveria vendosi që nga secila bankënotë të hiqte nga 10 zero thjesht sepse nuk dukeshin bukur. 6 muaj më vonë ata hoqën edhe 12 zero tjera .87 sextillion përqind të inflacionit rezultoi në dyfishimin e çmimeve . që nënkupton se nëse një mollë kishte kushtuar të Hënën 1 dollarë atëherë të dielën ishte ngritur në 64 dollarë. Brenda muajit e njëjta mollë do të kushtonte 1 bilion dollar. Bankënota më e madhe e Zambisë ishte 100 tirlion dollar e lëshuar në Janar 2009. Jetëgjatësia e njerëzve në Zambi është më e shkurta në botë meshkujt vdesin në moshën 37 vjeçare ndërsa femrat në moshën 34 vjeçare. Njëri ndër problemet e vdekjes është se 20.1% e popullatës kanë HIV dhe AIDS. Në vitin 2009 3 nga 4 spitalet më të mëdha të vendit ishin mbyllur.

2. Republika Demokratike e Kongo-s- Popullata e Kongo-s është më e madhe sa ajo e Francës. Është njëri ndër vendet e fundit në botë i përbërë nga fiset dhe kanibalë të shumtë.  Ngrënia e njerëzve është njëra ndër mënyrat për të hequr të zitë e bukës që afekton 67% të popullatës. Është vendi më I keq për gratë ku ka më së shumti dhunime brenda vitit. Vendorët mendojnë se duke fjetur më një virgjine shërojnë AIDS-in.

3.Liberia - Pas një lufte civile për diamante të përgjakur nga viti 1980 Liberia hyri në kriza ekonomike tepër të mëdha. Papunësia është në një shkallë prej 85%. Duke pasur parasysh se mesatarja që një grua lind është rreth 7 fëmijë Shpresa për jetesë deri në moshë 44 vjeçare është shumë e vogël.

4. Burundi-Arsyeja se pse janë kaq të varfër është përshkak se asnjëherë nuk kanë pasur paqe prej luftës civile. Burundi njihet si njëri prej vendeve më të korruptuara , qasje e vogël në shkollë si dhe përqindje e lartë e HIV dhe AIDS. 80% jetojnë në varfëri, 57% janë fëmijë nën moshën 5 vjeçare që vuajnë nga mosushqyerja. 93%  prej të hyrave të vendit janë nga shitja e kafesë. Rezultati I varfërisë është pothuajse në atë se ata gati të gjithë varen nga ndihmat e jashtme.

5.Somalia- Jo si vendet tjera Afrikane vetëm Somalia asnjëherë zyrtarisht nuk është kolonizuar ku Perandoria Britanike ishte tërhequr 4 herë. Kohëve të fundit somalezët kanë gjetur një mënyrë për të fituar para duke sulmuar anije ndërkombëtare dhe duke mbajtur peng njerëzit dhe mallrat. Të qenurit pirat është bërë aq normale sa që djemtë e vegjël shpresojnë se kur të rriten do të bëhen piratë pasi që aty janë paratë. Kompanitë ndërkombëtare janë të gatshme të paguajnë prej 1-2o milionë dollar vetëm që ti marrin prapa anijet e tyre.

6.Nigeria  është vendi më I varfër në Afrikë ku 80% është shkretinë e Saharasë. Shkretëtirat ekzistojnë gjatë 2000 viteve të fundit. Derisa vendi është më I madh se Franca ka vetëm 10 000 km rrugë ku më pak se 800 km janë të shtruara dhe vetëm brenda qyteteve. Nigeria është eksportuesi më i madh botëror i uraniumit. Vetëm 1 në 4 persona është shkolluar. Nigeria poashtu ka edhe një armatë me rreth 1200 trupa dhe vetëm 4 aeroplanë.

7.Eritrea-Eritrea ishte përdorur si burim I luftës së elefantëve. Kohëve të fundit gati të gjithë elefantët janë zhdukur nga ky vend.  Besohet se elfantët kanë rënë viktima të luftërave të Eritresë. I tërë vendi ka vetëm 824 shkolla dhe 2 universitete për të rezultuar kështu në një shkallë të lartë të analfabetizmit. Pa brenga edhe Eritria është vendi më I varfër në botë.

8.Sierra Leone- është një vend I varvër I Afrikës perëndimore që ka gjuhën angleze si gjuhë zyrtare. Mes viteve 1991-2001 rreth 50 000njerëz ishin vrarë në luftën civile duke lënë njerëzit edhe më tëvarfër. Së paku 500 000 ikin në GUINEA dhe Liberi. Rreth 66% janë analfbetë.

9. Republika e Afrikës Qendore- edhe pse 40% e të ardhurave të importit duke shitur miniera diamantesh nga tokat e pasura të vendeve. Në vitin 2006 forcat rebeleuese të pakënaqur me gjerat që ndodhnin në qeveri I sulmuan forcat qeveritare duke rezultuar për të lënë 50 000 njerëz të vdesin nga skamja.

10.  Afganistani – më shumë se 70% e Afganëve jetojnë me më pak se 2 dollarë në ditë dhe Afganistani njihet si shteti më I madh exportues I heroinës. 17% e policisë vendore përdorin drogë dhe nuk është e quditshme që ky vend të jetë I varfër kur vetëm 30% e policisë dijnë të lexojnë.


Komento

Komentet nuk do të publikohen në rastet kur përmbajnë frymë raciste, jo tolerancë fetare, etnike apo çfarëdo jo tolerance tjetër. Komentet mund të mos publikohen edhe në rastet kur komenti nuk ka të bëjë me tematikën e shtjelluar në artikull. Qendra.info ka të drejtën e redaktimit të këtyre komenteve. Në mënyrë që komenti juaj të publikohet sa më shpejtë, ju lusim që komentet të jenë të shkruara sa më afër standardit gjuhësor.

Tregu bankar i Kosovës, atraktiv për investitorët

Prishtinë, 23 shtator 2014.- Tregu bankar i Kosovës, vazhdon të jetë atraktiv për investitorët dhe se vazhdon të reflektojë nivel të lartë të qëndrueshmërisë… Lexo të plotë

Prishtinë: Sot hapet Panairi financiar 2014

Prishtinë, 23 shtator 2014.- Në Prishtinë sot hapet Panairi financiar 2014, i cili organizohet nga Shoqata e Bankave të Kosovës (SHBK) dhe të cilin, drejtori… Lexo të plotë

Qytetarët: JO ngritjes së çmimit të rrymës, ose detyrohemi të protestojmë

Prishtinë, 22 shtator 2014.- Qytetarët janë të vendosur që të kundërshtojnë në çdo mënyrë vendimin e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRRE), për ngritje të… Lexo të plotë

Bankat ilegale serbe në Kosovë!

22 shtator 2014.- Disa banka nga Serbia afarojnë në në Kosovë që nga paslufta në mënyrë “ilegale”, kryesisht në enklavat serbe, të paintegruara në sistemin… Lexo të plotë

Sot fillon nënshkrimi i peticionit kundër shtrenjtimit të rrymëes

22 shtator 2014.- Sot, nisë aksioni i mbledhjes së nënshkrimeve për peticionin kundër shtrenjtimit të çmimit të energjisë elektrike, organizuar nga Koalicioni… Lexo të plotë

Festivali i specit për herë të parë në Kosovë

Krushë e Madhe, 21 shtator 2014.- Për të promovuar kulturat bujqësorë e sidomos, atë të cilën kanë për traditë,kulturën e specit, në Krushë të Madhe, sot për… Lexo të plotë

Beqaj: Nëse ngërçi vazhdon, dëmet në ekonomi të pariparueshme

Prizren, 20 shtator 2014.-Ministri në detyrë i Financave, Besim Beqaj, e ka pranuar se ngërçi politik, në të cilin gjendet Kosova tash mëse tre muaj, nuk do të… Lexo të plotë

Shpërblehen tatimpaguesit më të mirë për vitin 2013

20 shtator 2014.- Në ceremoninë e cila është organizuar për shpërblimin e tatimpaguesve të vitit 2013, pesë kompanitë të cilat u shpërblyen në katëgorinë e… Lexo të plotë

Prishtinë: Reduktimi i shpenzimit të rrymës – 30 për qind

Prishtinë, 19 shtator 2014.- Për 30 përqind, janë planet e komunës së Prishtinës, për reduktimin e shpenzimit të Energjisë Elektrike. Kështu ka deklaruar sot,… Lexo të plotë

IPKO shënoi 15 vjetorin e themelimit

19 shtator 2014.- “15 vite më pas Ipko është njëra nder kompanitë më të mëdha në Kosovë. Dhe për ta dëshmuar këtë ne punësojmë rreth 3500 njerëz. Në shtatë… Lexo të plotë

EKONOMI

IPKO shënoi 15 vjetorin e themelimit

Prishtinë, 19 shtator 2014 – IPKO sivjet shënon 15 vjetorin e themelimit të saj, dhe tranformimin e saj nga një ofrues i vogël shërbimeve të internetit, në… Lexo të plotë

Importi në Kosovë bie për -1.8 për qind

19 shtator 2014.- Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Çmimeve të Importit” (IÇIMP) TM2–2014, me të cilën bënë të ditur se indeksi… Lexo të plotë

Kërkohet çmim më të ulët të arkave fiskale

19 shtator 2014.- Grupi i Punues profesional i Shoqatës që merret me qarkullimin e naftës, derivateve të naftës, gazrave dhe lubrifikanteve, përkatësisht… Lexo të plotë

Punëtorët e Llamkosit do t’i kërkojnë pagat edhe përmes Gjykatës

19 shtator 2014.- Disa punëtore të fabrikës së llamarinës “Llamkos” kanë protestuar sot duke i kërkuar pagat e 6 muajve si dhe kthimin e tyre në punë. Kryetari… Lexo të plotë

Për tre muaj importuam 111,2 GW/h rrymë, eksportuam 161,6 GW/h

shtator 2014.- Për vetëm tre muaj (prill, maj, qershor) Kosova ka prodhuar rreth 1,638.9 mijë tonë thëngjill. Ndërsa në po këtë periudhë sasia e bruto e… Lexo të plotë

Tahiri: Aprovohet zbatimi i marrëveshjes së energjisë në Bruksel

18 shtator 2014.- ​Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri, ka thënë se pas takimit që ka pasur në Bruksel, është aprovuar plani aksional i energjisë, si… Lexo të plotë

Franca dhe Italia mbështesin zhvillimin ekonomik të Kosovës

Prishtinë, 17.09.2014.- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Fadil Ismajli ka zhvilluar takime të ndara me Ambasadoren e Francës në Kosovë, Maryse Daviet dhe… Lexo të plotë