Talenti, aftësia dhe mendja. Këto janë karakteristikat që stolisin shuam nga yjet e Holivudit.  Nëse këtyre zhdërvjelltësive ua shtojmë edhe aftësinë e ndërmarrësisë, do të fitojmë dy lloje të ambicieve që krijojnë formulën e përkryer të suksesit.  Shumë fytyra  të Holivudit kanë bërë përpjekje në ujërat e ndërmarrësisë, ndonjëherë duke themeluar më shumë biznese.  Kemi veçuar katër ndërmarrësit më të suksesshëm nga qyteti i industrisë së filmit.
Sanda Bullock:  Pos karrierës së suksesshëm në Holivud, ajo është duke u zhvilluar edhe në biznes. Ajo është pronare e restorantit për ushqim ekologjik “Bess” në Austin. Pos tij, është pronare e punëtorisë “Bessenca”, ku prodhohen qirinj nga soja, të cilët shiten në kuadër të restorantit.  Pasi që ideja për afarizëm i doli e suksesshme, Sandra nisi të zgjerohet dhe të ofroj përjetime të veçanta për blerësit. Krahas restorantit ka caffe bar, furrë buke dhe shitore të luleve, ndërsa konsumatoiët vlerësojnë këtë qasje për biznes.
Andrew Shue:  Artisti që u bë i njohur me rolin që kishte në serialin ”Melrose place”, talentin tij ndërmarrës e ka dëshmuar në fushën e internetit, me projektin caffemom.com.  Se sa i suksesshëm biznesi i tij tregon edhe fakti se caffemom.com është shpallur njëra nga 50 faqet e internetit më të mira në botë, ka zënë vend në mesin e 100  “startup” –eve më të rëndësishëm në botë dhe në mesin e 100 vendeve më të mira në internet për femra.
Paul Newman:  Aktori i njohur ka disa projekte afariste, të cilat i ka bashkuar në një emër- “Newman’s own”.  Pos restorantit, të cilin e ka hapur në qytetin lindjes - Westportu, është pronar i kompanisë që prodhon mëlmesa për sallatë, të cilat janë hit në SHBA. Newman është njëri nga themeluesit e shoqatës për ndihmë fëmijëve me diagnoza të rënda, e cila ka një fond prej 300 milionë  dollarësh.  
Stacy London: Fytyra e njohur nga tv-emisioni sensin e saj për modë  e ka shndërruar në para. Stacy  është pronare e kompanisë, e cila bënë huazimin e stilistëve të modës dhe ofron këshilla për modë.  Një sukses të madh e ka arritur në Washington, kurse ka nisur të shtrihet edhe në motropolën botërore të modës, në New York.  /Qendra/


Komento

Komentet nuk do të publikohen në rastet kur përmbajnë frymë raciste, jo tolerancë fetare, etnike apo çfarëdo jo tolerance tjetër. Komentet mund të mos publikohen edhe në rastet kur komenti nuk ka të bëjë me tematikën e shtjelluar në artikull. Qendra.info ka të drejtën e redaktimit të këtyre komenteve. Në mënyrë që komenti juaj të publikohet sa më shpejtë, ju lusim që komentet të jenë të shkruara sa më afër standardit gjuhësor.

Beqaj prezanton mundësit për investime në Kosovë

28 gusht 2014 - Në kuadër të aktivitetit të organizuar nga Qeveria Federale e Gjermanisë për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, është duke vijuar… Lexo të plotë

Ahmetaj: Gazsjellësi TAP redukton varësinë e rajonit nga Rusia

28 gusht 2014 - Rajoni i Ballkanit nuk do të jetë i varur plotësisht nga Rusia për furnizimin me gaz, pasi shumë shpejt edhe Shqipëria do të jetë furnizuesja e… Lexo të plotë

OEK: Kërkesa e Serbisë për kompensim të borxheve, me prapavijë politike

27 gusht 2014 - Oda Ekonomike e Serbisë ka vlerësuar që borxhi që Kosova ka ndaj Serbisë kap një shumë prej 10 miliardë euro, ku në këtë shumë janë llogaritur… Lexo të plotë

183 mijë euro vlera e dëmeve nga shpërthimi në ‘Kosova A’

27 gusht 2014 - 183 mijë euro është vlera e dëmeve totale që ka shkaktuar shpërthimi në termocentralin ‘Kosovën A’, që ndodhi muaj më parë, ku patën vdekur dy… Lexo të plotë

Qumështarët nuk do i bllokojnë kufijtë

26 gusht 2014 - Shoqata e Qumështarëve të Kosovës ka pezulluar vendimin për bllokim të kufijve, i cili kishte paraparë që ti ndërmarrë këto aktivitete më 1… Lexo të plotë

Të premten Bordi i ZRRE merr vendim për kërkesat e operatorëve

26 gusht 2014 - Sot përfundon afati për dërgimin e komenteve në lidhje me shqyrtimin e jashtëzakonshëm tarifor. Nga Zyra e Rregullatorit të energjisë bëjnë të… Lexo të plotë

Ja ku do të shkojnë paratë e Komunës së Prishtinës vitin e ardhshëm

25 gusht 2014 - Komuna e Prishtinës përmbylli diskutimin publik me qytetarë. Në diskutimin e përgjithshëm u diskutua finalizimi i propozim buxhetit të Komunës… Lexo të plotë

Bujqit kosovarë kanë paralajmëruar protesta masive…

25 gusht 2014 - Bujqit kosovarë kanë paralajmëruar protesta masive në shenjë të pakënaqësisë për mosmarrjen e subvencioneve për vitin 2014. Kryetari i… Lexo të plotë

Harrohet zhvillimi ekonomik dhe buxheti, paraja e shtetit vetëm për paga

24 gusht 2014 - Buxheti i vendit po shfrytëzohet vetëm për paga e mëditje dhe jo për qëllime zhvillimore. Kjo si pasojë e gjendjes aktuale politike dhe… Lexo të plotë

2.4 miliardë euro të depozituara, vetëm rreth 440 milionë të siguruara

Kosova vazhdon të ketë një sistem bankarë deri diku të konsoliduar, po ashtu edhe sigurim të depozitave të menaxhuar deri diku. Fondi i Sigurimeve të… Lexo të plotë

EKONOMI

Rritet shuma në planifikimin buxhetor për bujqësinë e blegtorinë

21 gusht 2014 - Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, paralajmëroi rritje të buxhetit për vitin 2015 për Drejtorinë e Ekonomisë, veçanërisht për… Lexo të plotë

​Brenda një dite, rreth 5 milionë euro nga shitja përmes Likuidimit

20 gusht 2014.- 4 milionë e 700 mijë euro është vlera e pranuar nga gjithsej 95 oferta, për 54 Njësi sa ishin në shitje, përmes metodës së likuidimit. Të… Lexo të plotë

OEK-u propozon uljen e TVSH-së për energjinë elektrike

19 gusht 2014.- Oda Ekonomike e Kosovës ka reaguar ndaj paralajmërimit për ngritjen e çmimit të energjisë elektrike, duke thënë se një masë e tillë do të… Lexo të plotë

​Për eksportuesit nga Shqipëria nuk ka barriera doganore

19 gusht 2014.- Informatat e djeshme të medieve në Shqipëri se kinse doganat e Kosovës janë duke aplikuar një taksë shtesë për maunat me mallra nga Shqipëria,… Lexo të plotë

OEK-u propozon uljen e TVSH-së për energjinë elektrike…

19 gusht 2014 - Oda Ekonomike e Kosovës është e shqetësuar për gjendjen energjetike të kohëve të fundit, andaj duam të ngrisim shqetësimin tonë për… Lexo të plotë

​Bizneset në Kosovë të mbytur në kredi

18 gusht 2014.- Vetëm për vitin 2013, të dhënat e Bankës Qendrore, tregojnë se bizneset në Kosovë janë në kredi për 1.2 miliard euro. Këto të dhëna dalin… Lexo të plotë

Dogana e Kosovës arrin rekord në grumbullimin e të hyrave

Prishtinë 16 Gusht 2014 – Dogana e Kosovës për herë të parë që nga themelimi, ka arritur shifrën rekord në muajin gusht, pasi janë mbledhur mbi 500 milion euro… Lexo të plotë