Agani në Rtv21 : Mund të hyjmë në garë zgjedhore…

Prishtine, 18 prill 2014 (22.30).- Ministri i Shëndetësisë, njëherësh edhe kryetar i Partisë së Drejtësisë, Ferid Agani, thotë se në zgjedhjet e këtij viti, do të garojnë të vetëm. Ai tha se ndryshe nga hera e kaluar, nuk do të hynë në koalicion parazgjedhor. “Kemi vlerësuar se për momentin kemi fuqi të mjaftueshme politike që të hyjmë në garë të…

EKONOMIA

Biznesi i kërkon qeverisë borxhet

Ekonomia
Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë kërkoi nga qeveria Rama marrjen e masave ndaj shlyerjes së detyrimeve financiare që qeveria i ka bizneseve. Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka tha se kjo ka qënë një ndër kërkesat kyçe që…

SPORT

Nuk flitet për përmirësim për Michael Schumaker

Sport
Pas pothuajse 4 muajsh prej incidentit të tmerrshëm të Meribel-it, në Zvicër, kaska (mbrojtësja e kokës) e mbajtur nga Michael Schumacher, e cila u nda në 3 pjesë pas rrëzimit, i është dorëzuar nga hetuesit familjarëve të ish-kampionit të Formula 1.…

LIFESTYLE DHE SHOWBIZ

FOTOT/ Vende dhe popuj: Ky fis krenohet me pamjen e…

Lifestyle
Para disa kohësh raportuam për një fis në Afrikë, të fiksuar pas modeleve të flokëve.Por duket se askush nuk krahasohet me tribunë Himba në Namibi.Femrat shpenzojnë orë të tëra për të rregulluar flokët.Kështu bëjnë edhe gratë në botën moderne, por…

KURIOZITETE

U prezantua si bos i mafisë që të hante falas

Kuriozitete
Një italian është arrestuar pasi i kishte thënë baristit se është bos i mafisë, në mënyrë që të merrte ushqim dhe pije falas.Ubaldo Citarella me ditë të tëra kishte ngrënë ushqim pa pagesë duke thënë se ishte një bos i klanit Camorra.52-vjeçari nga…
Ministri i Shëndetësisë, njëherësh edhe kryetar i Partisë së Drejtësisë, Ferid Agani, thotë se në zgjedhjet e këtij viti, do...
Ju sjellim të plotë mesazhin e Imzot Dodë Gjergjit, dërguar besimtarëve të krishterë, me rastin e festës së Pashkëve.
Një tjetër shpërthim tritoli u regjistrua në komisariatin e Fushë- Krujës. Këtë herë tritoli shpërtheu në derën e komisariatit, pa shkaktuar...
TIRANE- Ministri i Brendshem, Saimir Tahiri i eshte drejtuar sot me nje tjeter leter kreut te Shtetit, Bujar Nishani.Ministria e...
Një foto ka nisur që të qarkullojë në rrjetet sociale. Aty shihet Papa Françesku I, me flamurin shqiptar në qafë. Françesku cilësohet...
UPDATE- Një aksident i rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në Korçë. Dy gra, ende të paidentifikuara janë përplasur për...
(E PERDITESUAR)- Një aksident i rëndë u shënua në orët e mbrëmjes në unazën e qytetit të Korçës. Një makinë përplasi...
Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) tubimin e saj mbrëmë e ka mbajtur në Kërçovë, por edhe në zonën e Zhitoshës...
Tubimi qendror i radhës i Bashkimit Demokratik për Integrim u zhvillua sonte në Kumanovë. Mijëra shqiptarë të Kumanovës  përcollën...
Kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi i shoqëruar nga kandidatët për deputet në njësinë numër 5, ku bartës i listës...
Kandidati i për president nga LSDM Stevo Pendarovski mbrëmë në mitingun në Koçan u bëri thirrje qytetarëve që në mënyrë...
Kandidati për president nga VMRO-DPMNE Gjorge Ivanov falemnderoi qytetarët e Berovës për mbështetjen në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale....
Nga Haxhi Zeneli - (këngëtar popullor)Emisioni televeziv i organizuar nga TV-Klani,”Kenga ime”, që po shfaqët këto ditë nga ky televizion,...
Ministri për Kosovën i Serbisë Aleksandar Vulin ka thënë se ka pasur probleme me shpërndarjen e shtypit të Beogradit në...
''Shqiptaret sot nderojne nje nder datat me te dhimbshme te historise se tyre por njekohesisht dhe nje date te ngadhenjimit...
35 vjet më parë me 15 prill të viti 1979 një termet i fuqishëm goditi rajonin Shkodër-Ulqin. Lëkundet e para...
Ekipi basketbollistik Virtus Roma nga Italia ka nënshkruar një kontratë me basketbollistin shqiptar nga Mali Zi Halil Kanaqi, i cili...
Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, thotë se shkuarja për të luftuar në Siri, nuk ka asnjë...
Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka pritur të premten përfaqësuesit e grupit “Shtegtarët e Lirë”, Ekrem...
Në Shtëpinë e Kulturës në Preshevë është mbajtur nata e fundit e projektit humanitarë “Art of Dance” të organizuar nga...
Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliç, në kuadër të takimeve të ndryshme me partitë parlamentare ka takuar të enjten edhe dy...
Në Pallatin e Kulturës në BujanocSot, në Pallatin e Kulturës në Bujanoc, nën organizimin e Bashkësisë Kulturore Shqiptare “Perspektiva”, të...

Llamkos, 6.5 mln euro


Prishtinë, 9 mars- Për perpunuesin e llamarinës në Vushtrri gjatë ditës së sotshme ka pasur 5 oferta.  Çmimi më i lartë ishtë 6.5 milonë euro, cmim te cilin e ofroi Kompania “Mutafqi Dragon Group” nga Turqia dhe është shpallur fituese e tenderit për shitjen e ndërmarrjes Llamkos nga Vushtrria në valën e 6-të të privatizimit.  Çmimi i dytë ishte 5.3 milionë euro ndërsa i treti 5.1 milionë euro. Njëri prej ofertuesve është edhe US Steel, gjigant amerikan në këtë fushë. Llamkos, kompania e cila deri në vitin 2005 funksioni mrekullisht duke eksportuar llamarinë të zinkuar në shumën prej 30 milionë eurove në vit dhe duke punësuar mbi 500 punëtorë me paga mbi mesataren e Kosovës, gjendet në gjendje të mjerueshme. Tenderi për shitjen e saj ka dështuar dy herë për shkak se kompani ka mbi 10 milion euro borxhe dhe asnjë blerës nuk pranoi të marrë përsipër këtë barrë të rëndë, prandaj dhe u vendosë që të privatizohej përmes procesit të likuidimit. Llamkos falimentoi në momentin që kompanina Metal Steel, pronë e manjatit indian, bleu fabrikën e Kremikovskit në Bullgari, e cila kishte kompercializuar Llamkosin dhe nuk u interesua më për fabrikën në Kosovë. Llamkos mund të funksionoj vetëm nëse ka një treg të jashtëm sepse nevojat e tregut të brendshëm përbëjnë vetëm 3-4 për qind të asaj që mund të përpunojë dhe eksportojë Llamkos. “ Nëse blerësi i parë nuk është serioz atëherë kalohet tek  ofertuesi i dytë”, tha zëdhënsi i AKP-së, Ylli Kaloshi. /qendra/

 


Komento

Komentet nuk do të publikohen në rastet kur përmbajnë frymë raciste, jo tolerancë fetare, etnike apo çfarëdo jo tolerance tjetër. Komentet mund të mos publikohen edhe në rastet kur komenti nuk ka të bëjë me tematikën e shtjelluar në artikull. Qendra.info ka të drejtën e redaktimit të këtyre komenteve. Në mënyrë që komenti juaj të publikohet sa më shpejtë, ju lusim që komentet të jenë të shkruara sa më afër standardit gjuhësor.

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Get Adobe Flash player

Prishtina Street Style

Styling Tips Ladies day out look! Topshop jumpers sweater...
The post Olis Fazliu appeared first...