Bien temperaturat, nesër borë edhe në Kosovë

22 tetor 2014(23.30).- Temperaturat do të bien edhe në Kosovë, madje sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, në viset malore në vendin tonë do të ketë edhe reshje bore. “Për ditën e enjte parashihet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me reshje të kohë pas kohëshme të shiut, kurse në viset malore do të ketë edhe reshje bore. Temperatura…

EKONOMIA

Stavileci i kishte shkruar Panaritit për miellin

Ekonomia
22 tetor 2014.- ​Nuk janë vetëm prodhuesit e miellit kosovar të pakënaqur, tashmë janë edhe ata të Shqipërisë. Pakënaqësitë ndërlidhen me vendosjen e standardit të proteinave 9%, sepse ata po kërkojnë që të lihet në fuqi udhëzimi i parë me 12.5%…

SPORT

Fiton Atletico, e Dortmund

Sport
 Në takimet tjera, Atletico Madridi triumfoi 5- 0 kundër Malmos, ndërsa  Borussia Dortmund ‘shkatërroi’ 4- 0 Galatasarayn. Baseli u mposht 1:0 nga Ludogorets, ndërsa  Leverkusen mposhti 2- 0 Zenitin. Monaco e Benfica kanë mbyllur gjithçka me rrjeta…

LIFESTYLE DHE SHOWBIZ

VIDEO/ Sabiani kërkon vëmendje me eurot e Kallashit

Lifestyle
Kallashi tashmë duket se ua ka hequr mendjen të gjithëve.Sidomos pasi është shfaqur në aq foto me shuma të mëdha eurosh.Manisë së hedhurit të eurove poshtë e lartë nëpër klipe nuk i ka shpëtuar as këngëtari.. nëse e kujtoni, Sabinani dora vetë.Ai ka…

KURIOZITETE

Përse Alienët janë jeshil ?

Kuriozitete
Kush vendosi që Alienët të jenë me ngjyrë jeshile ? Për ta zbuluar duhet që të kthehemi shumë vite pas në kohë.Prezantimi i parë me alienët ka qënë në romanin fantastiko-shkencor të Edgar Rice Burroughs me titull ” Nën hënën e Marsit ”…

Llamkos, 6.5 mln euro


Prishtinë, 9 mars- Për perpunuesin e llamarinës në Vushtrri gjatë ditës së sotshme ka pasur 5 oferta.  Çmimi më i lartë ishtë 6.5 milonë euro, cmim te cilin e ofroi Kompania “Mutafqi Dragon Group” nga Turqia dhe është shpallur fituese e tenderit për shitjen e ndërmarrjes Llamkos nga Vushtrria në valën e 6-të të privatizimit.  Çmimi i dytë ishte 5.3 milionë euro ndërsa i treti 5.1 milionë euro. Njëri prej ofertuesve është edhe US Steel, gjigant amerikan në këtë fushë. Llamkos, kompania e cila deri në vitin 2005 funksioni mrekullisht duke eksportuar llamarinë të zinkuar në shumën prej 30 milionë eurove në vit dhe duke punësuar mbi 500 punëtorë me paga mbi mesataren e Kosovës, gjendet në gjendje të mjerueshme. Tenderi për shitjen e saj ka dështuar dy herë për shkak se kompani ka mbi 10 milion euro borxhe dhe asnjë blerës nuk pranoi të marrë përsipër këtë barrë të rëndë, prandaj dhe u vendosë që të privatizohej përmes procesit të likuidimit. Llamkos falimentoi në momentin që kompanina Metal Steel, pronë e manjatit indian, bleu fabrikën e Kremikovskit në Bullgari, e cila kishte kompercializuar Llamkosin dhe nuk u interesua më për fabrikën në Kosovë. Llamkos mund të funksionoj vetëm nëse ka një treg të jashtëm sepse nevojat e tregut të brendshëm përbëjnë vetëm 3-4 për qind të asaj që mund të përpunojë dhe eksportojë Llamkos. “ Nëse blerësi i parë nuk është serioz atëherë kalohet tek  ofertuesi i dytë”, tha zëdhënsi i AKP-së, Ylli Kaloshi. /qendra/

 


Komento

Komentet nuk do të publikohen në rastet kur përmbajnë frymë raciste, jo tolerancë fetare, etnike apo çfarëdo jo tolerance tjetër. Komentet mund të mos publikohen edhe në rastet kur komenti nuk ka të bëjë me tematikën e shtjelluar në artikull. Qendra.info ka të drejtën e redaktimit të këtyre komenteve. Në mënyrë që komenti juaj të publikohet sa më shpejtë, ju lusim që komentet të jenë të shkruara sa më afër standardit gjuhësor.

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Get Adobe Flash player

Prishtina Street Style

Styling Tips Ladies day out look! Topshop jumpers sweater...
The post Olis Fazliu appeared first...