MPB merr programin e teknologjisë informative të…

24 prill 2014.- Në Ministrinë e Punëve të Brendshme u mbajt ceremonia e transferimit të programit të teknologjisë informative të zhvilluar nga ICITAP-i, që do të përkrahë operimet e Departamentit për Shtetësi, Azil dhe Migracion. Ky program është transferuar nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë. Është sistem për menaxhim…

EKONOMIA

Biznesi i kërkon qeverisë borxhet

Ekonomia
Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë kërkoi nga qeveria Rama marrjen e masave ndaj shlyerjes së detyrimeve financiare që qeveria i ka bizneseve. Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka tha se kjo ka qënë një ndër kërkesat kyçe që…

SPORT

Benzema i jep fitoren Real-it pëerballë Bayern…

Sport
Real Madrid ka  fituar në Santiago Bernabeo ndaj  Bayern Munich me rezultatin 1-0  në kuadër të sfidës së parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Skuadrës së Ancelotti-t i ka mjaftuar Karim Benzema, për të marrë fitoren dhe të udhëtojë i qetë të…

LIFESTYLE DHE SHOWBIZ

Mbesa seksi e Ernest Hemingway (FOTO)

Lifestyle
Ajo është stërmbesa e një prej shkrimtarëve më të famshëm në botë, Ernest Hemingway.Por, ndryshe nga stërgjyshi i saj, që i përket shkrimtarëve të “brezit të humbur”, Dree Hemingway di ta shijojë jetën.26-vjeçarja është fotografuar duke pushuar në…

KURIOZITETE

U prezantua si bos i mafisë që të hante falas

Kuriozitete
Një italian është arrestuar pasi i kishte thënë baristit se është bos i mafisë, në mënyrë që të merrte ushqim dhe pije falas.Ubaldo Citarella me ditë të tëra kishte ngrënë ushqim pa pagesë duke thënë se ishte një bos i klanit Camorra.52-vjeçari nga…
Me moton “Ditët e anestezionit të Shteteve Ballkanike - Anestezioni Pediatrik dhe Kujdesi Intensiv”, është hapur Kongresi për Anestezi Pediatrike...
Në ambientet e Regjimentit të Mbrojtjes Civile të FSK-së, në Pomozatin, sot u bë certifikimi i 15 pjesëtarëve të Task-Forcës...
Ish-Kryeministri Sali Berisha paralajmëroi nga salla e Kuvendit se vendi po shkon drejt destabilitetit, ndërsa akuzoi mazhorancën qeverisëse në lidhje...
UPDATE- Maxhoranca dhe opozita akuza e replika te ashpra ne Parlament lidhur me vendimet e miratuara ditë më parë në...
Nga Muhamed Veliu, TCH “Argita më ofroi shërbimet e saja dhe unë rashë dakord të bashkëpunoja me të. Ajo më dërgoi...
Dobrica Çosiç, i njohur edhe si ‘baba’ i kombit serb, në një intervistë për të përjavshmen serbe “Nedeljnik”, ka thënë...
Rusia ka urdhëruar nisjen e stervitjes ushtarake ne kufi me Ukrainen. Reagimi vjen pas operacionit ne Kiev kunder separatisteve pro-ruse....
Kryetari i komunës Qendër, Andrej Zhernovski i pyeti kryetarin e Shkupit Koce Trajanovskin dhe kryeministrin Nikolla Gruevski, se sa kushton...
Në tubimin e LSDM-së në Manastir u prezantuan kandidatët për deputetë. Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev tha se kandidatët për...
VMRO DPMNE dhe Koalicioni “Për Maqedoni më të mirë” mbrëmë prezantuan kandidatët për deputetë në qytetin e Kumanovës. Lideri i...
Partitë politike gjatë më pak se 48 orëve të fundit do të mbajnë tubimet e fundit elektorale për zgjedhjet...
Ministrja e Punëve të Brendshme në Maqedoni, Gordana Jankulovska deklaroi sot se parti të caktuara politike po përgatiten për...
Debatet në lidhje me organizimin e konkursit të bukurisë Miss Shqipëria në Ulqin kanë vazhduar ditët e kaluara me argumentet...
Kokursi i bukurisë ''Miss Shqipëria'' i paralajmëruar që të mbahet në kalanë e qytetit të Ulqinit në qershor të këtij...
Një tërmet me magnitudë mbi 4.2 ballë të shkallës Rihter është regjistruar mbrëmjen e se hënës, ora 23:25:29, në qytetin...
Nga: ERION KACORRITIRANE - Trevat shqiptare në Malin e Zi mbeten të pazhvilluara, niveli i papunësisë është shumë i lartë...
Kolumbia ka njoftuar se ditën e martë në kryeqytetin Bogota në Katedrale do të organizojnë ceremoni ku do të nderohet...
Me ndërtimin e fakultetit ekonomik, Bujanoci do të bëhet qytet universitar, dhe do të sigurohen kushtet bashkëkohore për mësim në...
Jugu i Serbisë  nga 24 prilli  do të jetë i pasur edhe me një përfaqësi tjetër institucionesh, rezultatet e së...
Në  dalje të fshatit  Tërnoc të Bujanocit  sot  është shpalosur  një pllakë  përkujtimore  me të cilën  u shënua  15 vjetori...
Autoritetet doganore të Maqedonisë ndaluan dy shtetas shqiptarë me 13 kilogram drogë të llojit marijuanë në vendkalimin kufitar Tabanoc midis...
Në BL Rahovic është në përfundim e sipër shtrati i lumit i cili kalon nëpër mes fshatit. Më parë ky...

Lista e zv/ministrave

 


Prishtinë, 10 mars - Astrit Haraçia i ka ndrequr punët me kryeministrin Hashim Thaçi, pasi që ky i fundit ka pranuar që ish-ministri i Kulturës të jetë pjesë e Qeverinë Thaçi 2. Haraçia do të jetë zëvendësministër i Brendshëm. Në qeverinë e re, si zëvendësministra do të jenë edhe “prurjet” e fundit të Thaçit nga gazetaria dhe shoqëria civile, Ilir Mirena dhe Petrit Selimi, si dhe të “rebeluarit” e partisë

, Xhevat Bislimi e Emin Krasniqi, kështu shkruan sot, gazeta Zëri, që thotë se mbështetet në burimet brenda partisë që e drejton Thaçi - PDK-së.
Këto burime kanë konfirmuar se përplasjet e fundit brenda këtij subjekti politik rreth emrave që pritet t’i mbajnë pozitat e zëvendësministrave janë tejkaluar dhe se partnerët e koalicionit kanë finalizuar listën për ndarjen e posteve ekzekutive, që pritet të zyrtarizohet në gjysmën e dytë të këtij muaji.
Sipas kësaj gazete, PDK do t’i ketë 15 zëvendësministra nga 30 sa pritet t’i ketë i gjithë kabinetit qeveritar dhe 5 zëvendësministra do t’i ketë Koalicioni për Kosovën e Re, ndërkaq 10 zëvendësministra janë rezervuar për partitë e pakicave.
Gazeta ka mësuar disa nga e emrat e zëvendësministrave të mundshëm nga radhët e PDK-së. Ramadan Avdiu thuhet se do të jetë zëvendësministër i Integrimeve, Berat Luzha i Bujqësisë, Bastri Musmurati për Administratë Publike, Selvije Halimi në Shëndetësi, Shemsi Veseli mendohet të dërgohet në Ministrinë e Pushtetit Lokal.
Emra të tjerë nga radhët e PDK-së thuhet të jenë edhe Emin Krasniqi, Xhevat Bislimi, Petrit Selimi, Ilir Mirena, Hajredin Hyseni, të cilët ende nuk është plotësisht e sigurt se në karrigen e cilës ministri do të ulen.
“Kjo është skema e kryeministrit Hashim Thaçi për zëvendësministrat nga PDK-ja”, ka thënë një zyrtar i lartë brenda kësaj partie. Sipas tij, në njërën nga mbledhjet e Kryesisë së PDK-së, Thaçi ka lakuar emrat e lartpërmendur, të cilët do të zyrtarizohen gjatë muajit. /Qendra/

 


Komento

Komentet nuk do të publikohen në rastet kur përmbajnë frymë raciste, jo tolerancë fetare, etnike apo çfarëdo jo tolerance tjetër. Komentet mund të mos publikohen edhe në rastet kur komenti nuk ka të bëjë me tematikën e shtjelluar në artikull. Qendra.info ka të drejtën e redaktimit të këtyre komenteve. Në mënyrë që komenti juaj të publikohet sa më shpejtë, ju lusim që komentet të jenë të shkruara sa më afër standardit gjuhësor.

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Get Adobe Flash player

Prishtina Street Style

Styling Tips Ladies day out look! Topshop jumpers sweater...
The post Olis Fazliu appeared first...