Ashton: Vendimi për gjykatën e forcon sundimin e…

Bruksel, 23.04.2014 Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton, e ka përshëndetur vazhdimin e mandatit të EULEX-it dhe krijimin e gjykatës speciale. “E mirëpres votimin e sotëm në Kuvendin e Kosovës, që e mbështetë tranzicionin e mandatit të EULEX-it dhe e konfirmon përkushtimin për krijimin e…

EKONOMIA

Biznesi i kërkon qeverisë borxhet

Ekonomia
Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë kërkoi nga qeveria Rama marrjen e masave ndaj shlyerjes së detyrimeve financiare që qeveria i ka bizneseve. Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka tha se kjo ka qënë një ndër kërkesat kyçe që…

SPORT

Benzema i jep fitoren Real-it pëerballë Bayern…

Sport
Real Madrid ka  fituar në Santiago Bernabeo ndaj  Bayern Munich me rezultatin 1-0  në kuadër të sfidës së parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Skuadrës së Ancelotti-t i ka mjaftuar Karim Benzema, për të marrë fitoren dhe të udhëtojë i qetë të…

LIFESTYLE DHE SHOWBIZ

VIDEO/ Ja pse ndodhin kaq shumë aksidente në rrugët…

Lifestyle
Në Shqipëri çdo ditë dëgjon për aksidente nga më të rëndat.Një nga arsyet është edhe mënyra se si i japin makinës, sidomos të rinjtë.Kjo video e A1Report tregon se si dy të rinj në periferi të Shkodrës rrezikojnë jetën kur makina e tyre përfundon në…

KURIOZITETE

U prezantua si bos i mafisë që të hante falas

Kuriozitete
Një italian është arrestuar pasi i kishte thënë baristit se është bos i mafisë, në mënyrë që të merrte ushqim dhe pije falas.Ubaldo Citarella me ditë të tëra kishte ngrënë ushqim pa pagesë duke thënë se ishte një bos i klanit Camorra.52-vjeçari nga…
Në kantierin ku është duke u ndërtuar një qendër e besimtarëve myslimanë shqiptarë në Payerne, të kantonit Vaud, janë shkruar...
Lëvizja Vetëvendosje! mbajti tubim në Besianë, ku u fol për situatën aktuale e politike në Kosovë dhe alternativën e tyre...
TIRANE- Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave, ka kallezuar penalisht gjyqtarin Gjin Gjoni,...
UPDATE- Djegin me benzinë në mes të qendrës së Komunës së Fratarit, autoveturën tip e kryetarit të kësaj njësie vendore,...
Faqja zyrtare ActNow Albania ka postuar këtë foto me këtë shënim: “Radhë e gjatë njerëzish në një vend në Europë?!A e...
Zëvendësministri i Mbrojtjes, Dritan Hila reagoi pas lajmit se Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive e ka...
Lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit janë evidentuar si prioritete të Prokurorisë së Përgjithshme përgjatë vitit 2014. Në raportin vjetor...
Në Maqedoni ditët e fundit të fushatës së partive politike shqiptare janë të dominuara nga dilema se kush do...
Partia Demokratike Shqiptare tubimin e saj të mërkurën në mbrëmje e mbajti në sheshin “Skënderbe” në Shkup. Lideri i kësaj...
BDI platformën e saj dhe kandidatët për deputetë në njësinë e 6 zgjedhore i ka shpalosur të mërkurën në...
Kandidati për president të shtetit nga radhët e LSDM-së Stevo Pendarovski ka takuar sot në Prishtinë kryeministrin e Kosovës Hashim...
Përfaqësuesit e BDI-së takuan biznesmenët e OEMVP-së.  Valon Saraçini dhe Fatmir Besimi, para  biznesmenëve premtuan se nëse i fiton zgjedhjet,...
Kokursi i bukurisë ''Miss Shqipëria'' i paralajmëruar që të mbahet në kalanë e qytetit të Ulqinit në qershor të këtij...
Një tërmet me magnitudë mbi 4.2 ballë të shkallës Rihter është regjistruar mbrëmjen e se hënës, ora 23:25:29, në qytetin...
Nga: ERION KACORRITIRANE - Trevat shqiptare në Malin e Zi mbeten të pazhvilluara, niveli i papunësisë është shumë i lartë...
Kolumbia ka njoftuar se ditën e martë në kryeqytetin Bogota në Katedrale do të organizojnë ceremoni ku do të nderohet...
Ditën e premete producenti Petri Bozo ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit me kryetarin e komunës së Ulqinit, Fatmir Gjeka për...
Jugu i Serbisë  nga 24 prilli  do të jetë i pasur edhe me një përfaqësi tjetër institucionesh, rezultatet e së...
Në  dalje të fshatit  Tërnoc të Bujanocit  sot  është shpalosur  një pllakë  përkujtimore  me të cilën  u shënua  15 vjetori...
Autoritetet doganore të Maqedonisë ndaluan dy shtetas shqiptarë me 13 kilogram drogë të llojit marijuanë në vendkalimin kufitar Tabanoc midis...
Leonardo DiCaprio mund të interpretojë bashkëthemeluesin e "Apple", Steve Jobs, në një film të ri biografik. Nëse do të arrijë...
Kuvendi i Kosovës me 89 vota për, 22 kundër dhe dy abstenime miratoi themelimin e Gjykatës speciale që do të...

Kredi të shtrenjta

Prishtinë, 11 mars – Bankat komerciale në Kosovë edhe më tutje mbajnë kamatat e larta  në kredi, Po ashtu, pa marrë parasyshë se rreziku nga ndonjë krizë e mundshme është shumë më i vogël se vjet, apo parvjet, ato ende vazhojnë të mbajnë politikën konservative të  kreditimit. Norma mesatare e interesit në kredi, në fund të dhjetorit, sipas raportit të Banjkës Qendrore të Kosovës, ishte 14.6 për qind, ose 0,2 pikë të për qindjes më e lartë se një vit më parë. Ndërkaq, norma mesatare e interesit në depozita u zvogëlua në 3.7 për qind nga 4.3 për qind sa ishte në dhjetor të vitit 2009.

Rrjedhimisht, dallimi në mes të normës së interesit në kredi dhe normës në depozita  ëhstë rritur krahasuar me periudhën e para një vitit. Njohës të kësaj problematike thonë se normat e larta dhe ashpërismi i kushteve për kreditim kanë goditur zhvillimin e biznesit.  ‘’Kredimi në dy vitet e kaluara është rritur 11.3 për qind, ndërsa depozitat vetëm 7.9 përqind,  që do të thotë që kërkesa për kredi është gjithherë në rritje. Kjo tregon se klima në biznes nuk është më e mirë, meqenëse kërkesa për huazime është në rritje”, thotë për Qendra.info, Milazim Abazi, ekspert i ekonomisë.  Abazi thotë se shteti dhe BQK-ja nuk kanë ndonjë mekanizëm ndërhyrës, me qëllim që biznes të shfrytëzojë huazime me kosto më të ulët. BQK-së i mungon përgjegjësia për politikat monetare, prandaj edhe nuk mund të luaj ndonjë rol më të madh në këtë segment. Ndërsa Berat Rrukiqi, sekretar i përgjithshëm i Odës Ekonomike të Kosovës, për Qendra.info nuke arsyeton rritjen e kamatave në kredi.

‘’ Definitivsht rritjet e kamateve janë të paarsyeshme dhe janë më të lartat në rajon.Si duket bankat janë duke e shfrytëzuar kërkesën e lartë për kredi që kanë bizneset dhe po vendosin kosto kaq të lartë të huadhënies. Kjo dëmton biznesin,  sepse shume firma janë me këto kamata të larta e kanë vështirë të hyjnë  në investime”, thotë Rukiqi.
Por, Milazim Abazi, mendon që problem kryesor është se shumica e parave publike të Kosovës mbahen jashtë sistemit bankar të Kosovës.
“Shteti dhe BQK-ja nuk është e interesuara të ulë interesat për shkak se shumica e parave publike të Kosovës, si paratë nga kusimet pensionale, privatizimit, apo  rezervat buxhetore janë jasht sistemit bankar të Kosovës. Kjo ndikon edhe në mos ardhjen e investimeve të huaja në Kosovë.  Kosovarët dhe Qeveria e Kosovës duhet ta bindin vetën se në Kosovë ia vlen të investohet para, e pastaj mund të kërkojnë investime nga jashtë”, thotë Abazi.

Ndërsa Berat Rukiqi nga Oda Ekonomike e Kosovës nuk mendon që parat që janë jashtë vendit të investohen në sistemin bankarë të Kosovës.

“Ato para duhet të investohen në instrumente tjera ,sepse edhe nëse hyjnë në sistemin bankar të Kosovës, ato sërish do të përdoren me norma të njëjta, sepse mungesa e parasë ndikon në norma të larta. Ndërkaq, sektori bankar duhet të përballet me një konkurrencë tjetër”,  shton  Rukiqi.
Kamatat e larta, por edhe masat e tjera restriktive që kanë aplikuar bankat komerciale, kanë ndikuar që fitimi i tyre vjet të  arrijë në 36.6 milionë euro, me një rritje 44.7 për qind. Përderisa shpenzimet janë rritur vetëm 2.1 për qind, kurse të hyrat 7.8 për qind.

Pa marrë parasysh këtë bilans, megjithatë bankat komerciale  ende kanë një strutkurë të pavolitshme të depozitave, të cilat kanë ndikim shumë të madhe në kushtet e kreditimit, si edhe në normat e interesit.  Depozitat e sektorit bankar në fund të vitit ishin 1.93 miliard euro, apo 11 për qind më të larta. Burim kryesor i depozitave vazhdojnë të jenë ekonomitë familjare, me një pjesëmarrje prej 67.1 për qind, pastaj ndërmarrjet private -20.6 për qind dhe  ndërmarrjet publike - 6.5 për qind.
E papërshtatshme është edhe struktura e depozitave sipas afatit të kthimit. Të afatizuara janë 47.7 për qind të depozitave, të transferueshme - 34.6 për qind dhe ato kursimeve - 17.7 për qind.  Mirëpo, edhe depozitat e afatizuara kanë strutkrë të pavolitshme, meqenëse ato njëvjeçare marrin pjesë 76.2 për qind, në mbi dy vjet - 15.3 për qind, pasuar nga depozitat me afat maturimi deri në dy vjet - 8.5 për qind.  (Qendra.info)


Komento

Komentet nuk do të publikohen në rastet kur përmbajnë frymë raciste, jo tolerancë fetare, etnike apo çfarëdo jo tolerance tjetër. Komentet mund të mos publikohen edhe në rastet kur komenti nuk ka të bëjë me tematikën e shtjelluar në artikull. Qendra.info ka të drejtën e redaktimit të këtyre komenteve. Në mënyrë që komenti juaj të publikohet sa më shpejtë, ju lusim që komentet të jenë të shkruara sa më afër standardit gjuhësor.

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Get Adobe Flash player

Prishtina Street Style

Styling Tips Ladies day out look! Topshop jumpers sweater...
The post Olis Fazliu appeared first...