Prishtinë, 24 janar- Qeveria e Kosovës, konkretisht Ministria e Ekononmisë dhe Financave si dhe Ministria e Administratës Publike, i kanë bërë të gjitha pregaditjet që vendimi i qeverisë së Kosëvës të ekzekutohet në fillim të shkurtit. Naim Fetahu, zëvendësministër në MAP tha se kjo ministri ka harmonizuar listat në bazë të rritjeve të pagave, vendim që është marrë nga qeveria e Kosovës.

 

“ MAP është e gatshme që transferat e pagës ti bëjë në bazë të vendimit të qeverisë “, deklaroi zëvendësministri Fetahu për gazetën Infopress.E njejta është  konfirmuar edhe nga zëdhënsi i MInistrisë së Ekonomisë dhe Financave, Muharrem Shahini. Sipas tij, kjo ministry ka ndarë mjetet për ngritjen e pagave. Në bazë të vendimit të qeverisë, arsimtarët do të marrin paga 50 përqind më të larta, sikurse dhe familjet e dëshmorëve të luftës dhe invalidëve, Ndërsa Policia e Kosovës do të marrë paga me rritje prej 40 përqind, shërbyesit civil 30 përqind, zyrtarët doganorë 30 përqind, punëtorët shëndëtësorë 30 përqind dhe zjarrfiksit 30 përqind. Po ashtu, MEF ka njoftuar të gjithë pensionistit e Republikës së Kosovës duke filluar nga janari 2011 do ti marrin pensionet e ngritura në mënyrë retroactive. E gjithë kosotoja e rritjes së rrogave për të gjitha kategoritë shkon mbi 100 milionë euro.

Gjatë ditëve të kaluar ka patur spekulime se Përfaqësuesi Special i Bashkimit Europian, Piter Feith mund të anulojë vendimin e qeverisë për rritjen e pagave, ndërsa Qeveria e Kosovës ende nuk është deklaruar për këtë gjë. /qendra/


Komento

Komentet nuk do të publikohen në rastet kur përmbajnë frymë raciste, jo tolerancë fetare, etnike apo çfarëdo jo tolerance tjetër. Komentet mund të mos publikohen edhe në rastet kur komenti nuk ka të bëjë me tematikën e shtjelluar në artikull. Qendra.info ka të drejtën e redaktimit të këtyre komenteve. Në mënyrë që komenti juaj të publikohet sa më shpejtë, ju lusim që komentet të jenë të shkruara sa më afër standardit gjuhësor.

Ministria e Shëndetësisë, Divizioni për shëndetin e nënës, fëmijës dhe shëndet reproduktiv, i mbështetur nga UNICEF-i dhe në bashkëpunim me komunën dhe Spitalin e Gjakovës, nga 1 deri më 7...
Familja Llugiqi nga fshati Dobrajë nga komuna e Lipjanit, tash e tetë vjet jeton në varfëri të skajshme. Pesë fëmijët e kësaj familjeje ka shtatë vite që po rriten pa...
Presidentja Atifete Jahjaga, ka takuar sërish të mërkurën partitë më të mëdha politike të përfaqësuara në Kuvend dhe më pas ka ardhur te konkluzioni se i duhen edhe konsultime shtesë...
Përderisa pushteti aktual i udhëhequr nga Nikola Gruevski nuk po tregon kurrfarë gatishmërie për të lëshuar pe në zgjidhjen e çështjes së emrit që hapë dyert për NATO dhe BE,...
Qindra qytetarë kanë firmosur online peticionin e iniciuar nga Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore për mosprishjen e ish-muzeut të diktatorit Enver Hoxha, të njohur me emrin “piramida”.
Nënkryetari i delegacionit të Parlamentit Evropian për Evropën juglindore, Jelko Kacin, e ka përshëndetur vendimin e Këshillit të Ministrave të BE-së për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e...
Për flokë të yndyrshme duhet të përdorni produkte të cilat do ta minimizojnë yndyrën në lëkurën e kokës. Nëse keni flokë të thata, atëherë preparatet e kujdesit të flokëve...
Ilaçi kundër kancerit ekziston, ndërkaq për atë zbulim që nga viti 1923 shkencëtari gjerman Otto Heinrich Warburg ka marrë çmimin “Nobel”, kurse sot me qëllim injorohet në tërësi.
Tërheqja e peshë prej pozitës në këmbë deri në lartësinë e mjekrës, fuqishëm stimulon masën muskulore të krahëve e veçanërisht pjesën e përparme.
Danny Welbeck është shprehur i ngazëllyer pas het-trikut të shënuar në fitoren prej 4-1 kundër Galatasarayt.
Ministria e Punëve të Brendshme të Gjermanisë ende nuk është përgjigjur rreth këtyre pohimeve, dhe si duket, "po e mbysin kohën", për të zbuluar nëse këta nazistë janë ende gjallë...
Trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri, ka mbrojtur taktikat e tij pas disfatës së mbrëmshme në Ligën e Kampionëve nga Atletico Madrid.
Presidenti i Turqisë ka lënë mundësinë që forcat turke t'i bashkohen koalicionit të udhëhequr SHBA-të në luftën kundër Shtetit Islamik në Irak dhe Siri.
Mauro Icardi është i gatshëm që të nënshkruajë kontratë të re me klubin e Interit.
Shtëpia është e vendosur në një pyll në afërsi të monumentit në Petrova Gora në Kroaci. Nga jashtë duket si çdo shtëpi tjetër, por thellë është varrosur një sekret më...