Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56
Syte zbulojne gjendjen e trupit tuaj, semundjet qe fshihen ne shikim

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56
syte Zhdukja e vetullave tregon ne problemet me gjendrat tiroide, syte e "lagesht" paraqesin infeksione, te bardhet e syve me ngjyre te verdhe per problemet me melcine, ndersa ndjeshmeria ne drite crregullimet ne imunitet.
Romantiket pohojne qe syte jane pasqyra e shpirtit, ndersa mjeket qe zbulojne gjendjen shendetesore. Oftalmologet ne retinen e syrit mund te gjejne dhe diagnostikojne nje spekter te gjere te semundjeve, nga diabeti, semundja e melcise e deri te semundjet kardiovaskulare.
 
Bebezat e crregullta - Bebezat perndryshe jane simetrike, te njejta ne madhesi dhe reagojne ne menyren e njejte ne kontakt me diellin. Ne rastin kur njera bebez eshte me e madhe ose me vogel se tjetra mund te tregoje per nje problem mjekesor. Ekspertet pohojne qe njerezit me bebeza te ndryshme kane rrezik me te madh nga sulmi ne tru, tumori ne tru ose aneurizmi.
 
Syte e thate te ndjeshem ne drite - Nese syte tuaj jane gjithmone te thate dhe te ndjeshem ne drite, kjo mund te jete shenje e nje crregullimit kronik te sistemit te imunitetit te ashtuquajtur sindroma Sjorgen, i cili demton funksionimin e gjendrave ne sy dhe goje.
Kjo sindrome me se shpeshti prek femrat ne te 40-at me semundjet autoimune si artriti reumatoid dhe lupusi. Pervec kesaj syte e thate shpesh jane edhe tek femrat ne te 50-at per shkak te ndryshimeve hormonale, pohon Benjamin.
 
Syte e mjegulluar - Shikimin e turbullt dhe retinen e mjegulluar i shkakton mjegullimi i thjerrezes brenda syrit, ndersa problemi mund te zgjidhet me nje operacion te thjeshte. Kjo semundje eshte karakteristike per njerezit me te moshuar, ndersa tek te rinjte me se shpeshti eshte efekt anesor i diabetit, tumoreve dhe ilaceve.
 
Kruajtja - Syte dhe zona rreth syve eshte jashtezakonisht e ndjeshme ne infeksione dhe alergji. Kruajtja e syve me se shpeshti eshte pasoje e alergjive ne pluhur, qimet e kafsheve shtepiake por edhe grimcave te ajrit.
Nese syte i keni te fryre kjo mund te jete shenje e mungeses kronike te gjumit. Gjate gjumit lengu natyral rrjedh neper trup, por mungesa e gjumit shkakton mbajtjen ne zonen rreth syve, per c’shkak edhe syte jane te fryre dhe te kuq, shpjegon Benjamin.
 
Unaza gri - Nese rreth irides shfaqet unaza gri, kjo mund te jete shenje e arcus senilis, respektivisht ne kolesterol dhe trigliceride te larta, acide yndyrore nga gjak, te cilat lidhen me rrezikun me te madh nga semundja e zemres dhe sulmi ne tru.
 
Zhdukja e vetullave - Eshte shume normale qe vetullat te rrallohen me kalimin viteve, por zhdukja e nje pjese te vetulles eshte shenje qe ka probleme me gjendrat tiroide, hipertireoze (tiroidet shume aktive) ose hipotireoze (puna e reduktuar e tiroideve).
 
Syte duken te lengshem - Syte e tille tregojne per infeksion, me se shpeshti ate virusal, por nese syri duket ngjites, fjala eshte per infeksion bakterial. Nese ju turbullohet edhe shikimi, kjo mund te sugjeroje ne sindromen e shikimit kompjuterik, respektivisht stresit te rritur per shkak te kontrastit te dobet te ngjyrave ne kompjuter.
 
Tufezat e verdha - Ksantelazma ose pjeset e verdha ne kapaket e syve paralajmerojne qe niveli i kolesterolit ne gjak eshte shume i larte. Pervec kesaj, hulumtimet e meparshme kane vertetuar qe meshkujt me ksantelazme kane rrezik me te larte nga semundjet e zemres.
 
Syte e skuqur - Syte e skuqur dhe enet e pelcitura te gjakut jane shenje e tensionit te larte i cili rrit rrezikun nga sulmi ne tru.
 
Syte e verdhe - Nese e bardha e syve eshte e verdhe ne vend se e bardhe, sic edhe duhet te jete, kjo mund te jete shenje e verdhezes, problemeve me melci dhe temth. Menyra me e lehte qe te shikohet me te vertete gjendja e organizmit jane analizat e gjakut.
 
 
 

Lexo të plotë në http://www.infoalbania.org/shendeti/shendeti-shendeti/53049-syte-zbulojne-gjendjen-e-trupit-tuaj-semundjet-qe-fshihen-ne-shikim.htmlWarning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Si ta dini nëse vërtetë jeni duke pasur një sulm paniku

Ne të gjithë e kemi thënë atë:"Unë ndjehem sikur jam duke pësuar sulm paniku."Por a jeni me të vërtetë? Ndoshta jo.Për të mësuar më saktësisht se çfarë përbën… Lexo të plotë

6 mënyra si ta largojmë stresin

1.Eleminoni sa më shumë gjëra që mendoni se ju krijojnë stres.-Nëse turmat e njerëzve nëpër rrugë apo rreshtat e gjatë me njerëz që presin nëpër marketetë… Lexo të plotë

"Çokollata e nxehtë" parandalon rënien e kujtesës

Shkenctarët në shkollën e mjeksis Harvard thonë se dy gota çokollat të nxehtë në ditë e mbajnë trurin e shëndetshëm dhe parandalojnë rënien e kujtesës te… Lexo të plotë

4 ushqimet kryesore që duhet ti shmangni nëse dëshironi të humbni peshë!

  Sot në botë një ndër problemet kryesore që njerëzit përballen çdo ditë është edhe mbipesha.Cilat lloje të ushqimeve duhet ti shmangim nëse dëshirojmë të kemi… Lexo të plotë

Takimi i parë: Si të lini një përshtypje impresionuese?

Ju mund të qëndroni me orë të tëra për t’u përgatitur për takimin e parë, por duhen vetëm 12 minuta për t’u vendosur nëse keni qenë apo jo interesante përballë… Lexo të plotë

6 bimët jeshile që mund të na shpëtojnë jetën

Nëse ka një familje ushqimore e cila duhet konsumuar patjetër, ajo është familja e bimëve te gjelbra me gjethe. Ato përmbajnë vitamina (A, B, K), minerale (… Lexo të plotë

Elementët bazë ushqimorë për fëmijët

Vitamina E. Sipas studimeve të Universitetit Linkoln në Nebraska, rreth 80 % të fëmijëve nën moshën 8 vjeç, duke përfshirë 2/3 e parashkollorëve, u mungon… Lexo të plotë

Ku të shkoni në takimin tuaj të parë?

Është e qartë, se ju nuk keni shumë njohuri për partnerin tuaj, por janë disa mënyra ku ju mund të zgjedhni vendin e përshtatshëm, ku ju edhe mund ta njihni… Lexo të plotë

Shkaqet e dhembjes së kokës

Dhembja e kokës është shumë e përhapur dhe për ta larguar jeni detyruar mbase të “vraponi” pas ilaçeve farmaceutike, në mungesë të alternativave të tjera… Lexo të plotë

Ja si të fshini një grup të caktuar mesazhesh në Gmail

Aktualisht Gmail nuk disponon një buton ose një opsion menuje që mund të përzgjedhë për të fshirë ose për të transferuar një grup mesazhesh ose bisedash që… Lexo të plotë

Shëndetësia Menu


Warning: xcache_isset() [function.xcache-isset]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 56

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76

Warning: xcache_set() [function.xcache-set]: XCache var cache was not initialized properly. Check php log for actual reason in /home/qendradmin/qendra.info/backup1/libraries/joomla/cache/storage/xcache.php on line 76