vaksinimi Historia e vaksines
Vaksinimi eshte nje praktike me e vjeter se ajo qe ishte menduar disa vite me pare. Ne Kinen e lashte, femijet thithnin hirin e indeve te njerezve te vdekur gjate murtajes per te shmangur perhapjen.

Studimet e para u kryen nga gruaja e ambasadorit brinatik zonja Mary Montague, e cila mbeti shume e impresionuar nga praktika lokale per te sheruar personat e semure me li dhe per te imunizuar njerezit e shendetshem.

Pasi u kthye ne Angli vendosi te studioje kete teknike. Pas gati nje shekulli, Edward Jenner gjeti dokumentat e Lady Montague dhe vendosi te rifilloje eksperimentet kryesisht tek bagetite, me pas duke kaluar testimin tek qeniet njerezore. Pavaresisht suksesit pozitiv pothuajse ne te gjitha vaksinat e bera, Royal Society refuzoi te marre ne konsiderate vaksinimin sepse u konsiderua shume revolucionare. Vetem shume vite me vone, fale studimeve te Louis Pasteur, me ne fund vaksinat u moren seriozisht dhe konsiderohen si nje praktike e vlefshme mjekesore.

Cfare ka ne vaksinat e femijeve
Vaksinat jane te llojeve te ndryshme, por te gjitha kane te perbashket pranine e antigjeneve ose komponente (aktive ose joaktive) te viruseve dhe baktereve qe stimulojne prodhimin e antirupave per nje semundje te caktuar. Tek vaksinat jane te perfshira edhe antibiotike e konservues te cilat jane shkaku kryesor i reaksioneve alergjik ne serum. Me i perdoruri eshte neomicina si antibiotik, kriperat e aluminit per te rritur prodhimin e antitrupave, formaldeide per te vrare viruset dhe bakteret prezente ne prodhimin e serumit, monoksidi glutamat dhe sulfati si konservues dhe nje stabilizues me baze te merkurit, Thimerosali.

Kur eshte e papershtatshme te vaksinosh femijet
Vaksinat moderne jane konsideruar te sigurta, por kane disa rreziqe vecanerisht per disa kategori femijesh.
Eshte pediatri ai qe j’u keshillon nese femija juaj vuan nga ndonje semundje e sistemit imunitar ose te patologjive kardiake dhe mushkrive. Femijet alergjike ndaj vezes, duhet te perdorin serume te vecante. Per femijet e shendetshem ka ende disa te meta.

Gjithmone eshte mire te mos i vaksioni femijet kur kane temperature, me mire prisni deri sa t’i kaloje.
Nese pas dozave te para kane pasur reaksione alergjike duhet t'ja raportojme ate menjehere pediatrit, i cili do te vazhdoje ose jo me administrimin e dozave te mevonshme.

Kalendari i vaksinimit
Mos u shqetesoni per prenotimin e vaksinave, kontaktoni dhe konsultohuni me pediatrin tuaj per te vaksinuar femijen tuaj te sigurt dhe pa efekte anesore. Zakonsiht kalendari i vaksinimit eshte njesoj per te gjithe femijet, por koha e marrjes se serumit eshte shume e madhe ne menyre qe mund te ndryshoje dieten e takimit sipas nevojave.

Kalendari i vaksinimitNe lindje: Hepatiti B - Hepatiti A (sipas deshires)

2-3 muajsh: Hepatitis B (doza e dyte) - Poliomeliti - Hepatiti A (doza e dyte, sipas deshires)

5-6 muajsh: Hepatiti B (doza e trete) - Poliomeliti (doza e dyte) - Hepatiti A (sipas deshires, doza e trete)

11- 13 muajsh: Hepatiti B (perforcim) - Poliomeliti (doza a trete) - Hepatiti A (fakultative, perforcim)

15 muajsh: Vakisna e lise se dheneve (fakultative)

5 deri ne 6 vjec: Poliomeliti (perforcimi)

11 deri ne 15 vjec: Vaksina e lise se dheneve (doza e dyte, fakultative)

Lexo të plotë në http://www.infoalbania.org/shendeti/shendeti-shendeti/28492-vaksinat-informacione-te-rendesishme.html


Të dukeni bukur edhe në mbipeshë!

1.Jetoje momentin. Realizoni ëndrrat tuaja TANI, jo kur të keni humbur peshë. 2. Dukuni e mahnitshme në qdo hap. Rregulloni flokët, thonjët, vishni rroba që ju… Lexo të plotë

Si të humbim dhjamin e barkut?!

Sot ndihemi të turpëruar po që se kemi bel jo të theksuar ashtu si përshkruhet në këngë, filma e revista mode. E përveç dëmeve psikologjike që mund të kesh,… Lexo të plotë

Si t'i përballoni mashtrimet dhe paranojat?!

1.Duhet ta dini se mashtrimi është "një besim apo mendim jo i vërtetë" dhe se paranoja është tendenca për të mos ju besuar të tjerëve ose për të dyshuar në ta.… Lexo të plotë

Si të dukeni e bukur në mënyrë natyrale në adoleshencë?!

 Si të dukeni e bukur në jetën e përditshme edhe pa ndërhyrje artificiale,apo pa makiazh të tepërt që ju bën të dukeni shumë false?! - Më poshtë keni 10… Lexo të plotë

Si të shmangni ftohjen në këtë sezonë të ftohtë

Si të mbrohemi nga ftohja apo sëmundjet e ndryshme në këto ditë të ftohta që po përjeton vendi jonë?! Më poshtë keni rreth 6 këshilla mjekësore si t'i… Lexo të plotë

Cilat janë efektet pozitive të marijuanës

Efektet pozitive të Mariuanës janë të gjitha efekte që përdoruesit kanë dëshirë t'i përjetojnë. Kjo është edhe arsyeja pse dikush vendos të konsumoj.Efektet… Lexo të plotë

Një mollë në ditë,mban mjekun larg jush

"Një mollë në ditë e mban mjekun larg nesh". Kjo thënie e vjetër na kujton efektet pozitive të këtij fruti te shëndeti ynë, por sa prej nesh e dinë me saktësi… Lexo të plotë

6 mënyra si ta largojmë stresin

1.Eleminoni sa më shumë gjëra që mendoni se ju krijojnë stres.-Nëse turmat e njerëzve nëpër rrugë apo rreshtat e gjatë me njerëz që presin nëpër marketetë… Lexo të plotë

"Çokollata e nxehtë" parandalon rënien e kujtesës

Shkenctarët në shkollën e mjeksis Harvard thonë se dy gota çokollat të nxehtë në ditë e mbajnë trurin e shëndetshëm dhe parandalojnë rënien e kujtesës te… Lexo të plotë

4 ushqimet kryesore që duhet ti shmangni nëse dëshironi të humbni peshë!

  Sot në botë një ndër problemet kryesore që njerëzit përballen çdo ditë është edhe mbipesha.Cilat lloje të ushqimeve duhet ti shmangim nëse dëshirojmë të kemi… Lexo të plotë