dhimbje-kokeee Dhimbja mund te shfaqet si pasoje e shume arsyeve. Ndoshta per nje kohe te gjate keni pare ne ekranin e kompjuterit, ka zhurme tek fqinjet apo jeni te uritur.
Por, dhimbjet e kokes shkaktohen edhe nga stresi dhe tkurrja e muskujve, pagjumesia… Per ta mundur dhimbjen e kokes, se pari duhet te dini se cfare e ka shkaktuar, e shpeshhere behet fjale per ushqimin.
 
Acidet “Omega-3″
Nese dhimbja e kokes shfaqet si pasoje e ndonje procesi te infeksionit, konsumimi i mishit te peshkut, sardelet, mundet te ndikojne pozitivisht, por edhe farat e lirit, arrat  si dhe frutat dhe perimet, e po ashtu edhe perimet me gjethe te gjelber jane burim i mire i acideve “Omega -3″.
 
Shalqini dhe Perimet
Dhimbja e kokes shpeshhere shfaqet si pasoje e dehidrimit. Apo ndoshta per arsyen se keni konsumuar sasi te paket te ujit apo ndoshta naten e kaluar keni konsumuar shume alkool. Uji i thjeshte eshte zgjidhja e duhur. Por, gjithsesi mund te konsumoni ushqime te pasur me uje, shalqini per shembull, trangujt e fresket apo edhe domatet. krahas ujit, nga perimet e fresketa do te fitoni edhe minerale te rendesishme, magnezin per shembull.
 
Spinaqi
Kjo perime e gjelber eshte e pasur me vitaminen B, eshte me bollek ne perimet me gjethe te gjelber. Sipas studimeve ajo lidhet me parandalimin e migrenes.
 
Banania
Banania permban rreth 74 per qind uje, pjesa tjeter u takon karbohidrateve dhe fibrave bimore. Per nderprerjen e dhimbjes se kokes apo qetesimin e asaj qe tashme ka filluar bananet jane shume te rendesishme, sepse permbajne shume kalium dhe mineralet e tjera si magnez, kalcium, fosfor, hekur, zink dhe baker. Permbajne edhe beta-karotine, vitamina te grupit B, pastaj vitamina C dhe E. Nese ju dhemb koka si pasoje e mungeses se kaliumit, atehere banania do te jete ilaci.
 
Kafja
Kafja ka nje efekt te dyfishte ne dhimbjen e kokes. Ata qe nuk marrin dozen e tyre ditore, mungesa e kafeines mundet t’ju shkaktoje dhimbje te kokes. Por, edhe nese e teproni me konsumimin e kafese mund te shfaqen dhimbje te saj ashpra. Por, kafeina ne sasi te vogla mundet ta qetesoje dhimbjen e saj. Kafeina shtohet ne shume ilace kunder dhimbjes se saj. Mos konsumoni me teper se 200 deri 300 mg kafeine ne dite. Po ashtu, mbani mend se kafja nuk gjendet vetem ne kafe, por edhe ne cokollate.
 
 
 

Lexo të plotë në http://www.infoalbania.org/shendeti/shendeti-shendeti/34779-ushqimet-qe-ndihmojne-ne-qetesimin-e-dhimbjeve-te-kokes-.html


Të dukeni bukur edhe në mbipeshë!

1.Jetoje momentin. Realizoni ëndrrat tuaja TANI, jo kur të keni humbur peshë. 2. Dukuni e mahnitshme në qdo hap. Rregulloni flokët, thonjët, vishni rroba që ju… Lexo të plotë

Si të humbim dhjamin e barkut?!

Sot ndihemi të turpëruar po që se kemi bel jo të theksuar ashtu si përshkruhet në këngë, filma e revista mode. E përveç dëmeve psikologjike që mund të kesh,… Lexo të plotë

Si t'i përballoni mashtrimet dhe paranojat?!

1.Duhet ta dini se mashtrimi është "një besim apo mendim jo i vërtetë" dhe se paranoja është tendenca për të mos ju besuar të tjerëve ose për të dyshuar në ta.… Lexo të plotë

Si të dukeni e bukur në mënyrë natyrale në adoleshencë?!

 Si të dukeni e bukur në jetën e përditshme edhe pa ndërhyrje artificiale,apo pa makiazh të tepërt që ju bën të dukeni shumë false?! - Më poshtë keni 10… Lexo të plotë

Si të shmangni ftohjen në këtë sezonë të ftohtë

Si të mbrohemi nga ftohja apo sëmundjet e ndryshme në këto ditë të ftohta që po përjeton vendi jonë?! Më poshtë keni rreth 6 këshilla mjekësore si t'i… Lexo të plotë

Cilat janë efektet pozitive të marijuanës

Efektet pozitive të Mariuanës janë të gjitha efekte që përdoruesit kanë dëshirë t'i përjetojnë. Kjo është edhe arsyeja pse dikush vendos të konsumoj.Efektet… Lexo të plotë

Një mollë në ditë,mban mjekun larg jush

"Një mollë në ditë e mban mjekun larg nesh". Kjo thënie e vjetër na kujton efektet pozitive të këtij fruti te shëndeti ynë, por sa prej nesh e dinë me saktësi… Lexo të plotë

6 mënyra si ta largojmë stresin

1.Eleminoni sa më shumë gjëra që mendoni se ju krijojnë stres.-Nëse turmat e njerëzve nëpër rrugë apo rreshtat e gjatë me njerëz që presin nëpër marketetë… Lexo të plotë

"Çokollata e nxehtë" parandalon rënien e kujtesës

Shkenctarët në shkollën e mjeksis Harvard thonë se dy gota çokollat të nxehtë në ditë e mbajnë trurin e shëndetshëm dhe parandalojnë rënien e kujtesës te… Lexo të plotë

4 ushqimet kryesore që duhet ti shmangni nëse dëshironi të humbni peshë!

  Sot në botë një ndër problemet kryesore që njerëzit përballen çdo ditë është edhe mbipesha.Cilat lloje të ushqimeve duhet ti shmangim nëse dëshirojmë të kemi… Lexo të plotë