qumesht-femijet Djathi eshte posacerisht i pasur me kalcium, mineral i cili gjendet ne qumesht dhe prodhimet qumeshtore. Asnje produkt tjeter nuk i afrohet sasise se kalciumit sikurse prodhimet qumeshtore te cilat nuk kane zevendesim ne menune e femijes.
 
Djathi i fresket i lopes pergatitet ne forme ushqimi per foshnja nga mosha 8 – 9 muajshe. Per shembull, 100 g djath (psh.parmezan) permbane rreth 1160 mg kalcium, 100 ml qumesht permbane 120 mg kalcium, 100 g djathi i fresket permbane rreth 500 mg kalcium, perderisa 100 g thjerreza permbajne vetem 29 g kalcium.
 
Kalciumi eshte i domosdoshem per rritjen dhe zhvillimin e eshtrave dhe dhembeve, ndersa ne djath gjendet i lidhur me fosforin ne forme fosfat kalciumi dhe per kete organizmi shume lehte e asimilon.
 
• Djathi paraqet alternative te cmuar krahas mishit per shkak te permbajtjes se pasur me proteina dhe mund te perdoret si artikull shtese ne ushqimin e femijeve (oriz, gjellera).
 
• Proteinat e djathit kane rendesi te larte biologjike sepse permbajne te gjitha aminoacidet esenciale te cilat organizmi nuk mund ti krijoje vetvetiu.
 
• Djathi eshte burim i pasur mineralesh, gjegjesisht kalciumi dhe fosfori te domosdoshem per zhvillimin e drejte te dhembeve dhe eshtrave.
 
• Djathi permban edhe vitamina B12, te rendesishme per zhvillim dhe funksionim e sistemit nervor, gjegjesisht per krijimin e qelizave te kuqe (eritrociteve).
 
• Duhet patur parasysh qe djathi permbane edhe lipide (yndyrera te vecanta per zhvillimin e sistemit nervor), per kete djathi eshte artikull i mjaftueshem ne ushqimin e foshnjave, pa patur nevoje ti shtoni ushqimit gjalpe.
 
Cilin lloj te djathit duhet zgjedhur?
Djathi i integruar (sic eshte parmezani) mund ti shtohet ushqimit te foshnjave me shpejt se sa llojet tjera te djathit, si melmese sepse permbane shume kalcium dhe vitamina B.
 
Djathi i vecante per ushqim te foshnjave nuk permbane konzervanse, per kete pas hapjes se paketimit mund ta perdorni me se largu mbrenda 24 oreve. Permbane nje sasi te vogel te yndyrerave, mjaft kripera minerale, tretet lehte dhe ka shije te kendshme. Djathi i fresket i lopes, i pergatitur per ushqime te foshnjave, mund te konsumohet nga mosha 8-9 muajshe.
 
Djathi i forte i perpunuar ne menune e femijeve futet pas moshes nje vjecare. Femijet te cilet jane alergjike ne qumeshtin e lopes, konsumimin e djathit me mire eshte ta fillojne me vone. Ndjeshmeria ne proteinat e qumeshtit te lopes gradualisht zvogelohen dhe zakonisht humb rreth periudhes se moshes 2 vjec.
 
 

Lexo të plotë në http://www.infoalbania.org/shendeti/shendeti-shendeti/35420-djathi-ne-ushqimin-e-femijeve-i-pasur-me-kalcium.html


Të dukeni bukur edhe në mbipeshë!

1.Jetoje momentin. Realizoni ëndrrat tuaja TANI, jo kur të keni humbur peshë. 2. Dukuni e mahnitshme në qdo hap. Rregulloni flokët, thonjët, vishni rroba që ju… Lexo të plotë

Si të humbim dhjamin e barkut?!

Sot ndihemi të turpëruar po që se kemi bel jo të theksuar ashtu si përshkruhet në këngë, filma e revista mode. E përveç dëmeve psikologjike që mund të kesh,… Lexo të plotë

Si t'i përballoni mashtrimet dhe paranojat?!

1.Duhet ta dini se mashtrimi është "një besim apo mendim jo i vërtetë" dhe se paranoja është tendenca për të mos ju besuar të tjerëve ose për të dyshuar në ta.… Lexo të plotë

Si të dukeni e bukur në mënyrë natyrale në adoleshencë?!

 Si të dukeni e bukur në jetën e përditshme edhe pa ndërhyrje artificiale,apo pa makiazh të tepërt që ju bën të dukeni shumë false?! - Më poshtë keni 10… Lexo të plotë

Si të shmangni ftohjen në këtë sezonë të ftohtë

Si të mbrohemi nga ftohja apo sëmundjet e ndryshme në këto ditë të ftohta që po përjeton vendi jonë?! Më poshtë keni rreth 6 këshilla mjekësore si t'i… Lexo të plotë

Cilat janë efektet pozitive të marijuanës

Efektet pozitive të Mariuanës janë të gjitha efekte që përdoruesit kanë dëshirë t'i përjetojnë. Kjo është edhe arsyeja pse dikush vendos të konsumoj.Efektet… Lexo të plotë

Një mollë në ditë,mban mjekun larg jush

"Një mollë në ditë e mban mjekun larg nesh". Kjo thënie e vjetër na kujton efektet pozitive të këtij fruti te shëndeti ynë, por sa prej nesh e dinë me saktësi… Lexo të plotë

6 mënyra si ta largojmë stresin

1.Eleminoni sa më shumë gjëra që mendoni se ju krijojnë stres.-Nëse turmat e njerëzve nëpër rrugë apo rreshtat e gjatë me njerëz që presin nëpër marketetë… Lexo të plotë

"Çokollata e nxehtë" parandalon rënien e kujtesës

Shkenctarët në shkollën e mjeksis Harvard thonë se dy gota çokollat të nxehtë në ditë e mbajnë trurin e shëndetshëm dhe parandalojnë rënien e kujtesës te… Lexo të plotë

4 ushqimet kryesore që duhet ti shmangni nëse dëshironi të humbni peshë!

  Sot në botë një ndër problemet kryesore që njerëzit përballen çdo ditë është edhe mbipesha.Cilat lloje të ushqimeve duhet ti shmangim nëse dëshirojmë të kemi… Lexo të plotë