Disa telefona mobile do të marrin çipin e ri Snapdragon 8 Gen 2

Pak ditë më parë, Qualcomm prezantoi çipin e ri flagship, i cili është i destinuar për pajisjet premium që do të mbërrijnë në vitin 2023.

Edhe pse, për shembull, Vivo tashmë ka prezantuar një telefon me këtë çip, në fakt është një flamurtar për vitin e ardhshëm. Gjatë prezantimit të çipit, Qualcomm deklaroi se shumë kompani do të prezantojnë një telefon me këtë procesor, por nuk specifikoi se cilat modele saktësisht. Por këtu është lista e telefonave që do të vijnë patjetër me këtë çip.

Snapdragon 8 Gen 2 arriti si pasardhës i Snapdragon 8 Gen 1 të vitit të kaluar. Është një çip 4nm, fokusi i të cilit është efikasiteti i energjisë. Sigurisht, ka edhe shpejtësi më të larta, ndaj Qualcomm deklaroi se treshja e re e CPU-së Kryo do të sjellë deri në 35 për qind performancë më të mirë me 40 për qinde efikasitet më të mirë, krahasuar me Snapdragon Gen 1.

Pra, Kryo Prime funksionon në 3.2 GHz, por tani ka katër bërthama të performancës me frekuencë 2.8 GHz. Ka edhe tre bërthama të tjera me efikasitet energjie me frekuencë 2.0 GHz. Snapdragon 8 Gen 2 gjithashtu sjell gjurmimin e rrezeve të përshpejtuar nga hardueri, i cili me siguri do të thotë diçka për lojtarët.

Çipi mbështet ekranet QHD+ deri në 144Hz ose ekranet 4K deri në 60Hz. Ai gjithashtu mbështet ekranet e jashtme deri në 4K në 60 Hz dhe aktivizohet dekodimi i videos AV1 – transmetimet deri në 8K në 60 fps me HDR mbështeten.

Më poshtë është lista e telefonave/serive që do të dërgohen patjetër me këtë çip:

Seria Xiaomi 13;
Seria Samsung Galaxy S23;
Seria OnePlus 11;
Seria Oppo Find X5;
Red Magic 8 Pro;
Motorola X40;
Seria iQOO 11.

Sigurisht, lista me siguri do të zgjerohet, por për momentin këta janë telefonat që do të mbërrijnë patjetër me këtë çip. /Telegrafi/

Next Post