Twitter do të prezantojë etiketë “Zyrtare” për llogari të zgjedhura të verifikuara

Platforma e medieve sociale të miliarderit Elon Musk, Twitter do të prezantojë një etiketë “Zyrtare” për llogari të zgjedhura të verifikuara, duke përfshirë mediat kryesore dhe qeveritë, kur të lansojë produktin e ri të abonimit premium prej 8 dollarësh, tha të martën ekzekutivi i produkteve të saj në fazën fillestare, Esther Crawford.

Crawford gjithashtu konfirmoi se produkti i rinovuar i abonimit në Twitter Blue, që do të lejojë përdoruesit me pagesë të mbajnë shenja blu në llogaritë e tyre, nuk do të verifikojë në fakt identitetin e përdoruesve, transmeton Telegrafi.

Mungesa e verifikimit të identitetit ka gjasa të ngrejë shqetësime për mundësinë e personave që imitojnë figura publike.

Tashmë, shqetësime të tilla kanë bërë që Twitter të ndalojë lansimin e versionit të ri të Twitter Blue deri pas zgjedhjeve afatmesme në SHBA të martën, tha Yoel Roth, kreu i sigurisë dhe integritetit të Twitter.

Llogaritë e rreme për zyrtarët qeveritarë janë një çështje e përsëritur për Twitter në mbarë botën, sipas burimeve të njohura me këtë çështje dhe studiuesve. /Telegrafi/

Next Post